گردش در سایت


بایگانی مطالب با موضوع کنتورخوانی

ویرایش ۱.۰.۲.۹ نرم‌افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن‌آوران داده‌افزار کارا در اختیار کاربران آن قرار گرفت. تغییرات انجام شده شامل امکانات اعمال تغییر دستی (بدون کمک دستگاه جمع‌آوری اطلاعات) در خطاهای گزارش شده برای مشترکین شامل درج و حذف این خطاها و همچنین درج مصرف صفر به صورت دسته جمعی برای مشترکینی که خطای خاصی برای آنها گزارش شده می‌باشد. علاوه بر آن گزارش مراجعه نشده‌ها نیز به گزارشات این نرم‌افزار اضافه شد. این گزارش شکل کاملتر گزارش قرائت نشده‌ها است که در آن فهرست مشترکینی که نه رقمی برای آنها در سیستم وجود دارد و نه گزارش خطایی برای آنها ثبت شده به تفکیک قطعات در اختیار کاربران نرم‌افزار قرار می‌گیرد.

تصاویر زیر بخشی از امکانات جدید سیستم را نشان می‌دهند:

نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن آوران داده افزار کارا ویرایش ۱.۰.۲.۹
نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن آوران داده افزار کارا ویرایش ۱.۰.۲.۹
نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن آوران داده افزار کارا ویرایش ۱.۰.۲.۹
نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن آوران داده افزار کارا ویرایش ۱.۰.۲.۹
نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن آوران داده افزار کارا ویرایش ۱.۰.۲.۹
نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز فن آوران داده افزار کارا ویرایش ۱.۰.۲.۹

در یک دوره‌ی آموزشی کوتاه مدت که در تاریخ هفتم تیرماه هشتاد و پنج به سفارش شرکت گاز استان مرکزی و در محل سالن کنفرانس اداره‌ی گاز ناحیه‌ی اراک این شرکت برگزار گردید کاربران نرم‌افزار مدیریت کنتورخوانی گاز کارا در این شرکت با قابلیتهای جدید این نرم‌افزار آشنا شدند. در این دوره که متصدیان عملیات کنتورخوانی از تمامی نواحی گازرسانی استان مرکزی در آن شرکت کرده بودند تلاش گردید تا ضمن بازآموزی پیشنیازهای کار با این مجموعه‌ی نرم‌افزاری قابلیتهای جدیدی که با ورود دستگاه جدید Symbol MC۳۰۰۰ به سیستم جمع‌آوری اطلاعات کنتور اضافه می‌گردد آموزش داده شود.

برگزاری دوره آموزشی نرم افزار کنتورخوانی گاز
برگزاری دوره آموزشی نرم افزار کنتورخوانی گاز

ویرایش ۱.۰.۱ نرم‌افزار کنتورخوانی گاز دستگاه Symbol MC۳۰۰۰ فن‌آوران داده‌افزار کارا که دربردارنده‌ی رفع اشکال عدم درج صحیح شناسه‌ی کنتورخوان به واسطه‌ی عدم ورود شناسه مطابق با فرمت ارائه شده بود ارائه گردید. از این پس کاربران این نرم‌افزار برای ورود شناسه لازم نیست از فرمت خاصی استفاده نمایند. این نرم‌افزار با ویرایش ۱.۰.۲.۸ نرم‌افزار طرف PC سازگار است. برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار به اینجا مراجعه کنید.

ویرایش جدید نرم افزار کنتورخوانی گاز

پس از آن که برچسبهای بارکدی و بدون بارکد برای نصب روی کنتورهای گاز آماده شد لازم است نیروهای مأمور این کار به درب منازل مراجعه کنند و آنها را نصب کنند. اما جهت انجام بدون اشتباه این کار لازم است فهرست مشترکین به همراه مشخصاتی همچون شماره اشتراک، کد آدرس، نام و نام خانوادگی و نشانی آنها در اختیار این افراد قرار گیرد. به این منظور در نرم افزار چاپ برچسب بارکدی کنتور گاز گزارشی شامل این مشخصات طراحی شده و کاربر می‌تواند با علامت زدن ابتدا و انتهای فهرست مورد نظر خود و انتخاب گزینه چاپ فهرست از منوی اطلاعات مشترکین این فهرست را چاپ بگیرد. (عکسها: پنجره چاپ فهرست و پیش نمایش چاپ

در همین زمینه: نرم افزار چاپ برچسب بارکدی کنتور گاز کارا

نرم‌افزار چاپ برچسب بارکدی کنتور گاز کارا مجموعه‌ای از امکانات مورد نیاز برای چاپ برچسب با استفاده از چاپگرهای حرفه‌ای برچسب را فراهم می‌آورد و می‌تواند با اعمال تغییراتی برطرف کننده نیاز بسیاری از سازمانها باشد. به دلیل آن که تا به حال فرصت آن دست نداده تا راهنمای کاربری این نرم‌افزار تهیه گردد، در این نوشته بر آنیم تا بخشی از قابلیتهای نرم‌افزار را به تصویر بکشیم.

نرم‌افزار چاپ برچسب بارکدی کنتور گاز کارا در حین چاپ

نحوه نصب نرم‌افزار

نصاب این نرم‌افزار دقیقا همانند نصاب نرم‌افزار مدیریت کنتورخوانی گاز کارا طراحی شده و در کمترین زمان ممکن نرم‌افزار را نصب و آماده استفاده می‌کند. (برای اطلاع از نحوه نصب نرم‌افزار مدیریت کنتورخوانی گاز کارا اینجا را ببینید.)

اطلاعات ورودی

اطلاعات ورودی می‌تواند از فایلهای لیست سفید و یا سفارش برچسب دریافت گردد، یا یکی یکی به صورت دستی وارد شود و یا این که (در صورتی که نیازی به درج کد آدرس [از مشخصات مشترکین گاز] بر روی برچسبها نیست) به صورت سری و بر اساس قواعد محاسبه کد کنترل شماره اشتراک تولید شود. نام شرکت و نام ناحیه که بر روی برچسبها درج خواهد شد نیز باید جداگانه وارد گردد.

معمولا کاربران این نرم‌افزار برچسبهای خود را به ترتیب کد آدرس چاپ می‌گیرند ولی برای موارد خاص پیشبینی تغییر نحوه مرتب سازی نیز صورت گرفته است.

اطلاعات ورودی

انتخاب نوع چاپگر

نرم‌افزار چاپ برچسب بارکدی کنتور گاز کارا از زبان ZPL که مخصوص چاپگرهای پیشرفته تولید شرکت Zebra می‌باشد پشتیبانی می‌کند و با استفاده از این زبان از قابلیتهای ویژه این نوع چاپگرها استفاده می‌کند. در این حالت نرم‌افزار از راه‌انداز به عنوان یک واسطه استفاده نمی‌کند و دستورات چاپ را مستقیما روی درگاه متصل به چاپگر (که می‌تواند از نوع سریال یا موازی باشد) ارسال می‌کند. در نتیجه با استفاده از این قابلیتهای ویژه می‌توان در حین چاپ تنظیمات سرعت و کیفیت را تغییر داد و در ضمن به بالاترین بازدهی ممکن برای چاپ با این گونه چاپگرها رسید.

از سوی دیگر این نرم‌افزار از چاپگرهای برچسب عادی که از این زبان پشتیبانی نمی‌کنند نیز پشتیبانی می‌کند اما در هر صورت برخی امکانات پیشرفته کنترلی در اختیار کاربر قرار نخواهد گرفت.

انتخاب نوع چاپگر از طریق جعبه گفتگوی زیر انجام می‌پذیرد:

انتخاب چاپگر

انتخاب فهرست چاپ

فهرست چاپ با تعیین ردیف آغاز و پایان مشخص می‌گردد. کاربر می‌تواند با استفاده از دو مشخصه شماره اشتراک و کد آدرس در فهرست جستجو کند.

چاپ

بعد از مشخص کردن فهرست چاپ کاربر می‌تواند آنها را چاپ کند. یکی از مشکلات کار با چاپگرهای برچسب آن است که این چاپگرها نیازمند آن هستند که بعد از چاپ هر چندهزار برچسب با برچسب خام و یا ریبون تغذیه شوند. لذا نیاز است که فرایند چاپ متوقف شود و پس از انجام این عمل کار ادامه یابد.

کاربر می‌تواند در صورت نیاز مشخص کند که فرایند چاپ لازم است پس از چاپ تعداد معین برچسب متوقف گردد و با فرمان وی دوباره ادامه پیدا کند (اگر از چاپگرهای سازگار با ZPL استفاده می‌شود نیازی به استفاده از این قابلیت نیست چرا که نرم‌افزار در حین چاپ بسیار منعطف است). علاوه بر آن می‌تواند مشخص کند که نوع برچسبهای مورد نیازش کدام است (بارکددار، بدون بارکد، بارکددار و بدون بارکد به صورت متوالی و یا بر اساس درخواست ثبت شده در فایل سفارش برچسب). انتخاب میزان درجه تیرگی، سرعت چاپ و درگاهی که چاپگر به آن متصل است از دیگر انتخابهای اولیه کاربر است.

انتخابهای اولیه چاپ

وقتی فرایند چاپ آغاز می‌شود میزان پیشرفت آن در پنجره‌ای مانند شکل زیر به اطلاع کاربر می‌رسد. کاربر (فقط برای چاپگرهای سازگار با ZPL همانند Zebra Z۴MPlus) می‌تواند در حین چاپ سرعت چاپ و تغییر دهد و یا فرایند چاپ را موقتا متوقف کند، چند رکورد به عقب برگردد و کار را ادامه دهد. همچنین در صورتی که راه‌انداز چاپگر سازگار با ZPL نصب نشده باشد (امری که از طرف ما به عنوان ارائه دهندگان نرم‌افزار توصیه می‌شود!) در صورتی که به دلیل اتمام مواد خام چاپگر متوقف شود نرم‌افزار نیز به صورت خودکار متوقف می‌شود و پس از رفع مشکل چاپگر، فرایند چاپ به صورت خودکار ادامه می‌یابد.

در حال انجام چاپ

موقتا متوقف شده

خروجی نهایی به یکی از دو شکل زیر خواهد بود (برچسب متال):

برچسب بارکددار

برچسب بدون بارکد

لوگوی شرکتهای آب و فاضلاب : از آب هر چیزی را زنده گردانیدیم

سازمان آب و فاضلاب استان مرکزی نیز همچون شرکت گاز استان مرکزی مدتیست سیستم کنتورخوانی خود را با دستگاههای Symbol PDT ۳۱۰۰ تجهیز نموده است و علاوه بر آن تصمیم به استفاده از شیوه کنتورخوانی بارکدی به عنوان راه‌حلی جهت اطمینان‌بخشی نتایج حاصل از کنتورخوانی دارد.

چند وقت پیش جلسه‌ای در محل واحد انفورماتیک آن شرکت و با حضور آقای مهندس صادقی رئیس واحد انفورماتیک، آقای مهندس سجادی‌فر رئیس گروه نظارت و بهبود خدمات مشترکین و یکی دیگر از کارشناسان آن شرکت داشتیم و در آن ضمن ارائه دموی نرم‌افزار مدیریت کنتورخوانی گاز کارا تواناییهای فن‌آوران داده‌افزار کارا را در زمینه تولید نرم‌افزار برای سیستمهای جمع‌آوری اطلاعات تشریح نمودیم. در شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی قبلاً شرکت دیگری اقدام به تولید نرم‌افزار نموده است. اما با توجه به تجربه شرکت گاز استان مرکزی (که قبل از ما شرکت دیگری در آنجا کار کرده بود اما نتیجه فعالیت آن شرکت رضایت بخش نبود) و دید مثبت موجود در شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی امید داریم به زودی دامنه کار نرم‌افزارهای کنتورخوانی خود را به حوزه نیازهای شرکتهای آب و فاضلاب (و برق طی مذاکرات دیگری که شرح آن به زودی ارائه خواهد شد) گسترش دهیم.

پیش از آن که شرکت Symbol از آغاز سال ۲۰۰۶ بنا بر اعلام قبلی خود تولید دستگاه PDT ۳۱۰۰ خود را متوقف کند (با وجود فروش بالا و مشتریان فراوان که برخی شرکتهای ایرانی عرضه کننده این دستگاه با استناد به این فاکتورها و این که این دستگاه مشابه‌هایی سازگار از لحاظ نرم‌افزاری و قابل جایگزینی با مارکهای دیگر دارد جامه عمل پوشاندن Symbol به این برنامه را بعید می‌دانستند)، تلاش نمود تا دستگاه MC۳۰۰۰ را به عنوان یک جایگزین توانمند و مناسب برای دستگاه قدیمی معرفی نماید که از جمله نتایج آن ظهور خدمات و نرم‌افزارهایی برای کمک به تسریع و تسهیل این جایگزینی از سوی شرکتهای مستقل و همچنین تغییر سیاست فروش و واردات برخی شرکتهای عرضه کننده این نوع محصولات در ایران بود.

Symbol MC3000

با مروری بر ویژگیهای این دستگاه می‌توان به آسانی به این نتیجه رسید که Symbol MC۳۰۰۰ نه تنها همچون Symbol PDT ۳۱۰۰ می‌تواند یک دستگاه مناسب برای کنتورخوانی باشد بلکه با تکیه بر قابلیتهای خاص خود همچون اتصال پرسرعت به کامپیوتر از طریق درگاه USB (علاوه بر امکان اتصال از طریق درگاه سریال)، امکان ذخیره اطلاعات بر روی کارت حافظه (که امکان دستیابی به اطلاعات را بدون نیاز به خود دستگاه امکانپذیر می‌سازد )، صفحه تماسی که امکان کنترل آسان دستگاه را به کاربر می‌دهد، سرعت بالای پردازنده و میزان حافظه در دسترس بالا، قیمت مناسب و معادل با دستگاه قدیمی و … یک دستگاه ایده‌آل و بدون نقطه ضعف برای انجام این فرایند است که می‌تواند با تکیه بر یک نرم‌افزار مناسب، سیستمهای مکانیزه جمع‌آوری اطلاعات کنتور را در بالاترین سطح ممکن تجهیز نماید.

۲۴ بهمن ماه ۸۴

همزمان با عرضه رسمی نرم‌افزار کنتورخوانی گاز برای دستگاه Symbol MC۳۰۰۰، بخشهای جدیدی به سایت شرکت اضافه شده‌اند.

مستندات مربوط به دستگاه و نرم‌افزار کنتورخوانی گاز Symbol MC۳۰۰۰ را می‌توانید در نشانی www.arakara.ir/products/MC۳۰۰۰ ملاحظه کنید. همچنین بخشهای قابلیتها و تغییرات نرم‌افزار را برای نرم‌افزارهای مدیریت کنتورخوانی گاز و نرم‌افزار کنتورخوانی گاز دستگاه Symbol PDT۳۱۰۰ به مطالب سایت اضافه کردیم که به زودی مطالب آن صفحات را تکمیل‌تر خواهیم کرد.

دستگاه جمع آوری اطلاعات Symbol PDT ۳۱۰۰ محصول شرکت آمریکایی Symbol است و ممکن است با توجه به این که محل تولید این دستگاه در یکی دیگر از کشورهایی که Symbol در آنجا به تولید این دستگاه می‌پردازد باشد نام کشوری غیر از آمریکا به عنوان محل ساخت دستگاه روی برچسب پشت آن ذکر شده باشد (برای دستگاههای موجود در ایران معمولا نام آمریکا یا مکزیک به عنوان محل ساخت آن ذکر شده است).

شرکتهایی مانند OpalTec وجود دارند که دستگاههای کارکرده و استفاده شده PDT ۳۱۰۰ را در صورت نیاز تعمیر نموده، صفحه کلید، صفحه نمایشگر و قاب بیرونی دستگاه را تعویض کرده و نهایتا دستگاه بازسازی شده را که از لحاظ ظاهری ممکن است نو و اصل به نظر برسد به بازار عرضه می‌کنند.

این دستگاههای بازسازی شده کیفیت دستگاههای اصلی را ندارند و معمولا با قیمت بسیار پایین تر از قیمت دستگاههای نو و اصل عرضه می‌شوند. نکته مهم آن است که شرکت تعمیر کننده علنا دستگاهها را به عنوان دستگاههای بازسازی شده عرضه می‌کند و معمولا حتی عنوان Symbol را از روی قاب اصلی دستگاه بر می‌دارد تا تشخیص آن از دستگاه اصل برای خریدار نهایی آسان شود.

اما مسأله مهمی‌که برای خریداران ایرانی پیش می‌آید آن است که برخی فروشندگان ایرانی، این دستگاههای بازسازی شده را به عنوان دستگاه اصل و با قیمت دستگاه اصل و نو عرضه می‌کنند. حال آن که کیفیت این دستگاهها بسیار پایین است. خریداران باید دقت کنند که این دسته از دستگاهها معمولا کیفیت صفحه نمایش جالبی ندارند و همچنین قدرت اسکنر لیزری آنها پایین است و پس از مدتی برخلاف دستگاههای اصلی Symbol ممکن است دچار مشکلات سخت افزاری شوند.

برای آن که مطمئن شوید دستگاههای اصل را می‌خرید ابتدا در مورد ظاهر دستگاه و این که کاملا مشابه تصاویر عرضه شده روی سایت Symbol است بررسیهای لازم را انجام دهید. اگر در اطراف صفحه نمایش دستگاه مارک Symbol مشاهده نمی‌شود دستگاه مطمئنا اصل نیست.

در مورد تیپ سریال دستگاه تحقیق کنید. سریالهای دستگاههای اصلی یک شکل مشابه دارند و دستگاههای بازسازی شده تیپ سریالی کاملا متفاوت دارند (به شرط آن که بعدا سریال آنها عوض نشده باشد). می‌توانید با قسمت پشتیبانی Symbol از طریق پست الکترونیکی تماس بگیرید و سریال دستگاههایتان را برایشان بفرستید. آنها به شما خواهند گفت که آیا این دستگاه تولید شرکت Symbol است یا نه و اگر تولید این شرکت است تاریخ عرضه آن چه زمانی بوده است. می‌توانید تاریخها را با تاریخ تولید پشت دستگاه مقایسه کنید.

برچسب دستگاه اصل Symbol PDT 3100

در برچسب پشت دستگاه اصل شماره ای پس از عنوان PDT۳۱۰۰ وجود دارد که مشخصات کامل دستگاه را نشان می‌دهد. برای اطمینان از اصل بودن برچسب می‌توانید مشخصات دستگاه را با این شماره چک کنید. به عنوان نمونه برای دستگاه تصویر رو به رو این شماره PDT۳۱۰۰-SE۸۲۳۰۰۰ است. شکل عمومی این شماره به صورت PDT۳۱۰۰-XXXXXXXX می‌باشد. مشخصات سخت افزاری دستگاه را به شرح زیر می‌توان از این شماره تشخیص داد:

Scanner Type: PDT۳۱۰۰-?XXXXXXX
S = Integrated Laser – Std. Range

D = ۹ pin Male COnnector for Cabled Scanners

Enhancement: PDT۳۱۰۰-X?XXXXXX
E = Enhancement

Display: PDT۳۱۰۰-XX?XXXXX
۴ = ۴Ln x ۲۰Char.

۸ = ۸Ln x ۲۰Char.

Memory: PDT۳۱۰۰-XXX?XXXX
۲ = ۲.۲ MB
۶ = ۶۴۰KB
H = ۷.۶ MB
۱ = ۱.۱MB

۴ = ۴.۲MB

Keyboard: PDT۳۱۰۰-XXXX?XXX
۲ = ۲۱-Key
۳ = ۳۵-Key
۴ = ۴۶-Key

Major Revision: PDT۳۱۰۰-XXXXXX?X

۰ = Standard

در صورتی که مشخصات سخت افزاری دستگاه با مشخصات شماره مدل آن یکسان نباشد مطمئنا برچسب آن ساختگیست.

در ضمن بارکد پشت دستگاه نیز باید نشانگر شماره سریال آن باشد. به سیمبولوژی بارکد نیز توجه کنید که برای همه دستگاههای اصل از خانواده خاصیست. گه گاه جاعلان برچسب به این نکته توجه نمی‌کنند ;=).

در مرحله بعد کیفیت صفحه نمایش را بررسی کنید. صفحه نمایش دستگاههای اصلی دارای وضوح بسیار بالایی هستند و به راحتی نوشته‌های روی آنها را می‌توان خواند. قدرت اسکنر لیزری دستگاه را نیز بررسی کنید. دستگاههای اصل به راحتی می‌توانند در نور عادی بارکدی را در اندازه های معمولی در فاصله حدود یک متری در کمترین زمان ممکن بخوانند.

در مرحله آخر اطلاعات خود را روی دستگاه بریزید و باتری آن را بردارید. دستگاه اصل باید بتواند اطلاعات را حدود چهارده ساعت بدون باتری در حافظه خود نگه دارد. بعد از زمان مناسب، باتری دستگاه را بگذارید و اطلاعات و همچنین تاریخ و ساعت آن را چک کنید.

نمونه ای از دستگاههای بازسازی شده را در شکلهای زیر می‌بینید:

دستگاه غیر اصلی Symbol PDT 3100
دستگاه غیر اصلی Symbol PDT 3100

راهنمای نرم افزار مدیریت کنتورخوانی

راهنمای برخط نرم افزار مدیریت کنتورخوانی گاز بروز شد. این نسخه برخط به شرح کاربری ویرایش ۱.۰.۲.۷ نرم افزار مدیریت کنتورخوانی می پردازد و علاوه بر نسخه برخط، نسخه های قابل دریافت آن در قالب PDF نیز در دسترس قرار گرفته است.

امید است به زودی راهنمای نرم افزار دستگاه Symbol PDT ۳۱۰۰ نیز بروز شود و همچنین راهنمای نرم افزارهای دیگر فن آوران داده افزار کارا در اختیار علاقمندان قرار گیرد.